School Talent Awards

Awardees Till Date

Awardees list for the Year: 2016-17

Ms. G Manasa
Class: X, Devnar School for the Blind, Mayuri Marg, Begumpet, Hyderabad.
Project Title: “Impact of teaching methodology on learning science for the visually challenged children to gain confidence.”
Name of the Guide Teacher: Sri. R. Parameswaran

Ms. P Sahithya
Class: IX, Ekashila Techno School, Hasanparthy, Warangal Urban.
Project Title: “Green and Healthy Menstrual Pads.”
Name of the Guide Teacher: H. Madhavi

Ms. B. Sonia
Class: X, Zilla Parishad High School, Thurkapally, Yadadri, Nalgonda District.
Project Title: “Recycling of Agriculture Solid Waste Material & Physically Challenged”
Name of the Guide Teacher: P. Kalyani

Ms. S. Thabasum
Class: IX, Sri Gnana Saraswathi School, Anantapur, Andhra Pradesh.
Project Title: “Management of Poultry Slaughter House Feather Meal in Anantapur and Harm of Disposal Effect on Health.”
Name of The Guide Teacher: G Raghavendra

Ms. B. Sowmya
Class: X, Sister Stanislas School, Kurnool, Andhra Pradesh.
Project Title: “Innovative Low Cost Onion Storage.”
Name of The Guide Teacher: S Beaulah Sudhan

Mr. P. Saleem Basha
Class: IX , Zilla Parishad High School, Lakshmipeta, Chapudu, YSR Kadapa.
Project Title: “Eco Friendly Nursery Pot”
Name of The Guide Teacher: Sreenivasula Reddy



Year - 2015-16

Mr. P Partha Koundinya
Class: X, St. John’s  English Medium School, Gundala Vijayawada, Andhra Pradesh.

Project Title  “The Natural Coastal Fencing – Aquatic Mangrove Ecosystem
Name of the Guide Teacher    Mr. P Srinivas 

Mr. S Anand
Class:IX  Z P High School, Vishakapatnam, Andhra Pradesh.

Project Title “ Stomatal count for as surrogate for the production of oxygen comparison of different plants”.
Name of the Guide Teacher    Mr. K Prasad

Mr. K Rohith Kumar
Class: IX  Z P High School, Vizianagaram, Andhra Pradesh.

Project Title   “Natural Farming, Cultivation through Moisture”.
Name of the Guide Teacher    Mr. G B Murali krishna

Ms. P Mahalakshmi
Class: IX  Z P High School, West Godavari, Andhra Pradesh.

Project Title   “Organic Cultivation – Ecofriendly”
Name Of  the Guide Teacher  Mr. Ch. Ganga Raju
 
Mr. K Shivudu
Class: X , Z P High School, Mahbubnagar, Telangana.

Project Title   “Impact of climate change on milk production”
Name of the Guide Teacher    Mr. K Naresh Kumar

Ms. D Manasa
Class: X  Z P High School, Nizamabad, Telanagana.

Project Title   “Reuse Plastic – Rebuilt Nature
Name of the Guide Teacher    Ms. S Archana



Year - 2014-15


Mr. Shaik Muzammil Pasha    Castle Town High School    Rajeev nagar,Hyderabad    
Project  "Electro Magnetic Radiation Shield”

  Ms. B Suma    Z P S High School    Palvancha, Khammam District    
  Project  “The Adverse Impact of Stone Crusher Industry on Environment System – Remedies to Control it” 
     
  Mr. A Hari Sri Jayanth    Z P High School    B J Puram, Vizianagaram District    
  Project     “Conservation of Agriculture for Sustainable Land Use” 
     
  Ms. Ch Vishnu Priya    Sri Gowthami Smart School    Rajamundry, East Godavari District    
  Project     “Extinction of Dragonflies due to Climatic Changes” 
     
  Ms. L Geethika Patnaik    Sri Kakatiya E M High School    Bhimavaram, West Godavari District, Andhra Pradesh
  Project     Ants Too Understand Weather and Climate 

Ms. T Divya    St. John’s E M High School    Vijayawada,    Krishna District, Andhra Pradesh 
  Project    Green World - Through the Maintenance of Eco-Friendly Sustainable Practices



Year - 2013-14

Mr. A Ikshwak Varma of Sri Shirdi Sai Vidya Niketan Rajamundry, East Godavari.
Project : Solar pest Control device

Ms. G Keerthana of Kesava Reddy High School,Appanapally, Mahaboobnagar.
Project : “Algae - The Next Generation Fuel”

Ms. M Aarthi of D A V Public School, Safilguda, Santoshnagar, R K Puram, Hyderabad.
Project : “Save Today for a Brighter Future”

Ms. P J S Jayasri of Dr. Besant E M High School, Butchenna Koneru, Vijayanagaram.
Project : “Electricity from Salt Water”

Ms .S Y Sandhya Rani of Sri Prakash Vidya Niketan, Payakaraopet, Visakhapatnam.
Project : “To Study Bio Resource Potential in a Village ”

Ms .Dornala Revathi of Geetanjali E M High School,Podili, Prakasam District.
Project : “Friend or Enemy ”


Year - 2012-13

Mr. B Nutan Kumar of Z P High School, Mabagam, Polaki Mandal, Srikakulam.
Project : Solar Electricity - Home Lights

Ms. C Yagnyasri of Indur Model School, Achanpally, Bodhan, Nizamabad.
Project : Impact of Modernisation on Energy

Ms. K Navyasri of N R I Indian Springs, L I C Campus, Kothapet, Guntur.
Project : Production of Energy and Fuel by Waste Management and Recycling

Ms. Sheelam Supriya of St. Mary's High School, Gudimalkapur, Mehadipatnam, Hyderabad
Project : Liter of Light ( Solar Bottle Bulb )

Mr. N Hari Haran Roy of Sri Lakshmi High School, 43/146, N R Pet, Kurnool
Project : Home Energy Conservation Facilitates - Reduce in Electricity Bill - Let Us Do It

Mr. K Devendra of Z P High School, Polavaram, Puthalapattu, Chittoor
Project: Efficiency Improved Solar P V Panel


Year 2011 - 12

D. Vinay Venkat, Zilla Parishad High School, Seethanagaram Anakapalli – Mandal, Visakhapatnam
M. N. Uma Sankar, Challapalli Public School, Ramanagaram, Challapali, Krishna Dist
E. Janardhan, Zilla Parishad High School, Marriguda – Mandal Nalgonda
P. Guruvaiah, D.B.C.S. Municipal High School, Modampalli, Proddatur, Y.S.R. Kadapa
R. Hemalatha, Zilla Parishad High School, Papampeta, Anantapur
S. Raviteja, Govt. High School, Marvad, Hanamkonda, Warangal


Year 2010 - 11

· Ch. Shanti Angel, VP & GSM High School, Suryapally (Village ), Guntur District.
· P. Shruti, Zilla Parishad Govt. High School, Rajapuram (Village ), Srikakulam District.
· Y. Manideep, D A V Public School, Anakapally, Visakhapatnam District.
· B. Divya, Zilla Parishad High School, Sangam (Village ), PS Nellore District.
· G. Harika, Zilla Parishad High School, Konapur (Village ), Nizamabad District.
· B. Pavani, L R G Aided High School, Prasannayapally (Village ), Anantapur District.

Year 2009 - 10

· S. Cahndini, ZP High School, Thampatapally (Village ), Srikakulam District.
· U. Sri Sahitya, Bharatiya Vidya Bhavan, BHEL, Ramachandrapuram, Hyderabad.
· E. Ramakrishna, ZP High School, Marriguda (Village), Nalgonda District.
· J. Jyothi, Zilla Parishad High School, Musunuru (Village ), SPS Nellore District.
· A. Bharathi, Zilla Parishad High School, Pittlam (Village ), Nizamabad District.
· Md. Ayesha, Kakatiya Merit School, J P Road, Bhimavaram, West Godavari District.

Year 2008 - 09

· P. Pavani, Little Flower High School, Santhi Nagar, Nalgonda.
· G. Manideep, ZP High School, Tanuku, West Godavari District.
· G. Prithvi Raj Reddy, Bharatiya Vidya Bhavan, NIRD Campus, Rajendra nagar, Hyderabad Kezia, St. Arnold's High School, Ramachandrapuram, Medak District.
· K. Ramanjaneyulu, MPUP School, Bommaluru Village, Bapulapadu Mandal, Krishna District.
· A. Chandra Babu, ZP High School, Peddur Veeraballi Mandal, Kadapa District.

Year 2007 - 08

· Ch. Satti Raju, Z .P. High School, Pydibhimavaram, Srikakulam District.
· B. Sanyasi Naidu, (Govt. Jr. College , Nellimarla, Vizianagaram District.
· K. Mohan Varma, ( Bhasyam Public School, Bhavanipuram, Vijayawada.
· T. Santha Kumari, (APSWRS (G), Rajahmundry, East Godavari. District.
· N. Sai Sravani, ( Sri Saibaba Central School, Santhapeta, Ongole.
· D. Sujatha, Z P H School, Nandivargam, B.Palli (M), Kurnool District.

Year 2005 - 06

· B. Sethuram, Montessori School, Vidyanagar, Kurnool District.
· B. Sukesh, Century High School, Khammam District.
· Sri Sai Saketh, Krishnaveni Talent School, Manchiryal, Adilabad District.
· Ch. Srivalli Lavanya, N.K.V.High School, Rajahmundry, East Godavari District.
· N. Ramu Naidu, ZP High School, Vavilpadu, Vizianagaram District.
· K. Anjani, Rotary (E/M) High School, Rachanapally, Anantapur District.

Year 2004 - 05

· C.P. Varun, SFS School, Seethammadhara, Visakhapatnam District.
· Soumya Iyengar , DAV Public School, Safilguda, Ranga Reddy District.
· Jatin Puri , RBVRR High School, Mubarak Nagar, Nizamabad District.
· P. Raveendra , MPUP School, Bhattuvari Palem, Kaligiri, Nellore District.
· K. Tejaswini , J.M.J.High School, Nakkalakutta, Hanumakonda, Warangal District.
· Bhushra, St.Josephs High School, Near Fly Over, Guntur District.

Year 2003 - 04

· J. Ravi Chandrika, ZPHS, Nellore District.
· A. Subbaiah, MPUP School, Krishna District.
· A. Shanti, SKVTEM High School, Rajahmundry District.
· Y. Rahul Krishna, Triveni School, Khammam District.
· Kadambari Sridhar, DAV Public School, Safilguda, Ranga Reddy District.
· Afreen Sharief, DAV Public School, Safilguda, Ranga Reddy District.